Vision och verksamhetsidé

bildfolderlitenLäs vår företags-presentation (klicka
på bilden)
Vår vision 

APeL ska vara en samhällsentreprenör som initierar, driver och stödjer utvecklings- och förändringsarbete tillsammans med andra aktörer i akademi och arbetsliv.

APeL bidrar till innovativa lärprocesser och en utveckling som håller!

      Vi gör det genom att:

  • organisera lärprocesser där vi tillsammans med kunden analyserar utvecklingsarbetet

  • utmana tankemönster och strukturer genom forskningsbaserad kunskap om hållbart utvecklingsarbete

  • kombinera styrning med delaktighet för lärande på alla nivåer

  • producera ny kunskap i gränssnittet mellan organisationers praktik och forskningssamhället

      Vi arbetar och samarbetar med:

  • nyckelaktörerna i arbetslivet – med beslutsfattare på lokal, regional och nationell nivå och med branschorganisationer.

  • både arbetsgivare och arbetstagare och med bådas organisationer.

  • enskilda arbetsplatser och förvaltningar med arbetsplatslärande – och också med hela organisationer och regioner. 

Vårt mål är att vara en självklar partner när företag och myndigheter utvecklar sin verksamhet - i synnerhet gäller det när de behöver etablera ett arbetsplatslärande. 

Interaktivt

Samtidigt som vi stödjer utveckling så forskar vi interaktivt och kritiskt. Det innebär att vi forskar med, inte på, deltagarna. Vi skapar på så sätt kunskap tillsammans med människorna i organisationerna. Ett syfte med detta är att bygga in en långsiktig utveckling av verksamheten. Gemensamt stannar vi upp, analyserar, diskuterar och söker överblick och framsyn.

APeL vill inte enbart uppnå kortsiktiga resultat, vi söker långsiktiga effekter. Nyttoperspektivet är en ledstjärna för vår FoU-verksamhet. De projekt och uppdrag som vi deltar i ska leda till något som är hållbart och användbart.

Tillsammans skapar vi den kunskap som behövs för att vi ska nå det gemensamma målet: Ett bättre arbetsliv.

Stöd till en hållbar utveckling

Verksamhetsidén i APeL FoU är att ta initiativ till processer som ger hållbar utveckling och att stödja processerna över en längre tid. Det gör vi bland annat genom att medverka till att lärande och utveckling får fäste i arbetet, på den enskilda arbetsplatsen eller i en organisation. Numera arbetar vi också på systemnivå, med hela regioner där man behöver förbättra samverkan mellan kommuner, län och aktörer, även transnationellt. Det kan ske på många olika sätt, bland annat genom att nätverk bildas, att partnerskap upprättas och att innovationssystem gynnas.

Med innovationssystem menar vi en kombination av aktörer, länkar mellan dessa, och drivkrafter och spelregler som påverkar förmågan att skapa innovationer. Det kan handla om så konkreta saker som att upprätta förbindelser mellan företag och högskolor, alltså mellan praktik och teori.

Utvecklar lärandet

APeL har nära kontakt med utbildningsvärlden. Samtidigt som vi stödjer konkreta utvecklingsarbeten bidrar vi till att nya former och metoder för reflekterat lärande utvecklas. Det är ett lärande som kombinerar teori och praktik, och som omfattar både ett individuellt och ett organisatoriskt lärande.

För att en arbetsorganisation ska utvecklas så räcker det inte att några anställda åker på kurs. Arbetet måste organiseras så att individens lärande blir en del av organisationens lärande och utveckling. Eftersom APeL ägnar sig både åt forskning och åt utveckling så arbetar vi inte bara med enskilda projekt, utan bidrar samtidigt till att teorierna på området fortsätter att utvecklas.

bokstodKunskap samlas och delas
 i både teori och praktik

  

Utvärderingar

En betydande del av vår verksamhet är att vi tar emot uppdrag att utvärdera projekt i arbetslivet. Vi följeforskar, och utvärderingarna görs tillsammans med deltagarna under tiden som projektet fortfarande pågår. Det kan till exempel ske i särskilda analysseminarier. Iakttagelser återförs alltså under resans gång vilket ger deltagarna stöd för att reflektera och analysera. De kan då tillsammans med forskarna upptäcka hinder och svårigheter, och söka lösningar medan processen pågår – inte efteråt.

Dessutom arbetar vi med seminarier och utbildningar, vi skriver böcker och artiklar, samt deltar aktivt i opinionsbildning och systempåverkan.

Öppet

Vi strävar efter att arbeta öppet och genomskinligt. Vi delar frikostigt med oss av de frågeställningar som vi brottas med, bjuder på data och dokumentation (inom ramen för sekretess och anonymitet) och försöker vara tillgängliga. Det ger möjligheter till insyn, samtidigt som ett ömsesidigt lärande gynnas.

Vi väcker hellre frågor och för en dialog än att ensidigt komma med färdiga svar.

 

 

apelmiljo1